Elektrostatik Toz Boyama

elektrostatik-toz-boya

Elektrostatik toz boyama

Tamamen otomatik Elektrostatik toz boyama tesisimizde, saatte 140 m2 boya yapılabilmektedir. Epoksi, Polyester bazlı boya kullanılır. Toksik özellikler içeren boyalar tesisimizde hiçbir zaman kullanılmamaktadır.

Kaliteyi arttırmak ve müşterilerimize gerçek hizmet sunabilmek için elektrostatik toz boya tesisi kurmuş ve en son teknolojik sistem ile donatılmıştır. Boyanın yüzeye tutunmasını arttırmak amacıyla isteğe bağlı yapılan astar atma işlemini takiben , atmosferik koşullara, sıcaklığa, rutubete ve UV ışınlarına karşı dayanıklı kalması amaçlanmıştır. Ral standartları dışında da istenen renk, parlaklık, mikron kalınlığı ve dayanım şartlarını yerine getirerek müşterisine en mükemmeli sunmaya çalışmaktadır.

Boyahanelerimizin azami kapasiteleri Boy 200,0 x Genişlik 120,0 Uzunluk 800,0 cm dir.

Elektrostatik Toz Boyama

Günümüzde oluşan çevre duyarlılığına paralel olarak geliştirilen, toz materyalin mıknatıs etkisiyle metal yüzeyi kaplaması esasına dayanarak ortaya çıkan metallerin ve toz boya materyalinin bir manyetik ortam içerisinde farklı elektrikle yüklenmeleri sonucuna elektrostatik toz boyama denir. Yaklaşık 180-200 derecelik ısıtılmış fırınlarda boyanın kürlenmesi sağlanarak toz boya metal malzemenin yüzeyine yapışmakta ve metalin bir parçası haline gelerek boyalı bir yüzey elde edilmektedir. Otomotivden beyaz eşyaya, inşaattan makine sektörüne kadar her çeşit alüminyum saclar, çelik kapı ve asansör sistemleri gibi her türlü metal malzemeler elektrostatik toz boyanın uygulandığı yerlerdir.

Kaplama

Elektrostatik Toz Boya uygulaması günümüzün en çevreci boya uygulamasıdır denebilir. Kullanılan boya malzemesinin ortalama % 98 ‘i metale yapışma oranı bu durumu kanıtlamaktadır. Nihai olarak ürün kalitesinin arttırılması amaçlanan elektrostatik toz boya uygulamasında metal yüzeyinde damlama ve akıntı yok denecek düzeydedir. Yaş boya uygulamalarına karşı olarak toz boya uygulamasında oksitlenme yani paslanma asla yaşanmamaktadır.  Bu durum ürün kalitesini arttırmanın yanında uzun ömürlü ve dayanaklı olmasını da sağlamaktadır. Sonuçta elde edilen kaplama ile kimyasal etkilere, darbelere, korozyona ve aşınmaya karşı yüksek performanslı direnç gösterir. Bunun yanında dayanıklılık, doku, renk ve parlaklık gibi önemli kalite göstergesi unsurlar kazanılmış olur.

Çevre Dostu Uygulama

Toz boya uygulamasında uçucu petrol kaynaklı solventler bulunmadığından tamamen çevre dostu bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Sadece çevreyi korumakla kalmayıp aynı zamanda uygulayıcı personelin de sağlığını korur. Toz boya uygulama esnasında boyacının sadece bir toz maskesi kullanması yeterli olacaktır.

İşletme Dostu Uygulama

Elektrostatik toz boya sistemleri işletmelerin ekonomisine çok büyük katkılar sağlar. Bu uygulamada astar boyamaya gerek yoktur. Fazla kullanılmış olan toz boya geri kazanım yoluyla tekrar tekrar kullanılabilir. Filtrelenmiş veya kurutucudan geçirilmiş hava uygulamada yeterlidir. Bunun yanısıra imalatçısından alınan toz boya oluğu gibi kullanılır, öncesinde solvent veya başka bir maddeyle karıştırma gereksinimi duyulmaz.

Toz Boya Uygulaması

Elektrostatik toz boyama işlemi kabaca üç aşamadan oluşur. Birinci aşamada metal yüzeyin temizliği ve ön işlem uygulanır. İkinci aşamada bir elektrostatik boya tabancası vasıtasıyla toz boya uygulaması yapılır. Üçüncü aşama olarak da fırınlama işlemi yapılarak toz boyanın metal yüzeye yapışarak tutunması sağlanır.

Ayırca Fiber Lazer Kesim teknolojimizi inceleyebilirsiniz.