Sulu Kumlama

Kumlama

    Genel olarak bir yüzeyi temizlemek yada aşındırmak için aşındırılacak (temizlenecek) malzemenin üzerine çok ince kum tanelerinin yüksek hızda püskürtülmesi işlemi için kullanılan genel bir terimdir.

Çelik ve demir, hava (oksijen) ile teması sonucunda zaman içerisinde oksidasyona uğrar ve aşınır. Demir ve çeliğin oksitlenmesine pas adı verilir. Oksitlenme kimyasal bir tepkimedir ve tepkimeye giren malzemenin niteliğini bozar. Yağmur suları ve deniz suyu ile bir takım asitler bu oksitlenmeyi daha da çabuklaştırır. Pas çeliğin ve demirin dayanma gücünü azaltarak çürümesine kapı aralamaktadır. Demir ve çelikten yapılan her nesne çürüdüğünde bir müddet sonra kullanılamaz olacaktır ve sonunda gideceği yer hurdalıktır. Elimizdeki malzemeyi uzun zaman ekonomik olarak kullanabilmek için, malzemenin hava (oksijen) ile olan temasını engellememiz gerekir. Bunu başarmanın genel olarak iki alternatif yolu vardır.

Kumlama, yüksek basınca karşı dayanıklı bir kazanın içerisine doldurulmuş olan kum malzemesinin, kompresör tarafından sağlanan basınçlı hava ile kazanın içindeki kum malzemesinin karışıp kumlama hortumundan yüksek basınç ile metal veya temizlenmesi istenilen malzemeye püskürtülmesi işlemine denir.

Kumlama kalitesi, kumlama yapılan metal yüzeylerde oluşan pürüzlenme ile sınıflanıdırılır ve pürüzlülüğe göre SA 1,2,3 diye adlandırılır. Kumlama yapılan yüzeyler metalin aşınmasını geciktirir. Uygulama yapılan yüzeyin en az iki veya dört saat içerisinde astar boya ile boyanması gerekmektedir. Boya uygulanması esnasında havanın nem ve çiğlenme noktalarını dikkate almak gerekir. Kumlama boyası tamamlanmış yüzeylere diğer kat boyaları boya özelliklerine göre süresi içinde atılmalıdır. Kumlama boya yapılan yüzey, dış hava şartlarına ve güneşe bağlı ultraviyole ışınlara karşı maksimum koruma saglar.

Mini1  JET-BLASTER-MAXI-1 copy

 

Share Our Work